Serwis Mazda Opole

Niezależny serwis informacyjny

Historia Festiwalu Piosenki w Opolu

Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu jest jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń muzycznych, które corocznie odbywa się w Amfiteatrze Tysiąclecia w stolicy województwa opolskiego.

Początki festiwalu

Pomysłodawcy festiwalu to dziennikarz Jerzy Grygolunas, Mateusz Święcicki – artysta, który skomponował muzykę do licznych, kultowych przebojów, oraz Karol Musioł obejmujący w latach 60. stanowisko gospodarza Opola.

Pierwsza edycja Festiwalu Piosenki w Opolu odbyła się w dniach 19-23 czerwca 1963 roku i została poprowadzona przez Stefana Kisielewskiego. Najjaśniejszą gwiazdą festiwalu została Ewa Demarczyk, wówczas studentka, która zaprezentowała piosenkę „Czarne anioły”.

Niemal od początku swego istnienia festiwal spotkał się z zainteresowaniem i szacunkiem, zarówno artystów, jak i publiczności, zajmując honorowe miejsce w przeglądzie wydarzeń muzycznych Polski. Podczas przeszło 50-letniej tradycji koncert nie odbył się tylko raz – w roku 1982, czego powodem było wprowadzenie stanu wojennego.

Festiwal współcześnie

Opole, będące miastem o 800-letniej tradycji, z niezwykłym szacunkiem podchodzi do lokalnego dorobku kulturalnego. Władze miasta dbają o to, aby dobrze przyjąć liczną publiczność z całego kraju, która corocznie gromadzi się na Festiwalu Piosenki. Jeśli chodzi o hotel Opole oferuje bardzo bogatą ofertę noclegową. Jako ciekawostkę można zaś potraktować istnienie hotelu o nazwie Festival, znajdującego się w niedalekiej odległości od Amfiteatru Tysiąclecia.