Serwis Mazda Opole

Niezależny serwis informacyjny

Systemy centralnego odkurzania

Kto choć raz nie doświadczył zmęczenia i zniecierpliwienia płynącego z tańca z odkurzaczem, za którym ciągną się kable, trzeba go podłączać do różnych gniazdek i nosić po schodach? Zdarza się, że na samą myśl o zamieszaniu związanym z odkurzaniem, potrzeba odświeżenia podłogi staje się mniejsza. Właśnie w tym momencie przychodzą z pomocą inteligentne rozwiązania domowe. Systemy centralnego odkurzania pozwalają sprzątać w prosty i przyjemny sposób.

Jak działa odkurzacz centralny?

Odkurzacz centralny to system, który umożliwia pozbywanie się kurzu i zanieczyszczeń łatwo i szybko. Ułatwienie codziennych porządków polega na zainstalowaniu w ścianach rur, które podłączone są do serca odkurzacza znajdującego się w piwnicy.
Na odkurzacz centralny składają się: jednostka ssąca, rury ssące położone w ścianach oraz gniazda ssące. Uruchomienie odkurzacza polega na podłączeniu węża z końcówką sprzątającą do dowolnego gniazdka. System uruchamia się automatycznie, a w domu panuje przyjemna cisza, ponieważ cały silnik znajduje się w odrębnym pomieszczeniu.

Wyróżnia się różne systemy działania odkurzaczy centralnych. System workowy jest najtańszą wersją, lecz nie nadaje się do zbierania drobnych zanieczyszczeń typu: mąka, gips budowlany czy popiół z kominka. System filtrujący polega na wessaniu powietrza z zanieczyszczeniami do worka, z którego opadają one do zbiornika po zakończeniu odkurzania. Zbiornik może wymagać oczyszczania ręcznego.
System cyklonowy wykorzystuje siłę odśrodkową wprawiając zassane powietrze w ruch obrotowy. Dzięki temu nawet najmniejsze pyłki zostają oddzielone od powietrza, które wydmuchiwane jest na zewnątrz budynku. Jest to rozwiązanie droższe, jednak bardziej skuteczne.

Decyzję o instalacji odkurzacza centralnego najlepiej jest podjąć na etapie budowy lub przy okazji remontu domu, ponieważ wpuszczenie rur ssących w ściany wiąże się z pracami budowlanymi.

instalacja odkurzacza centralnego

Do odkurzacza centralnego można dołączyć dodatki typu: szufelka podblatowa (w kuchni poradzi sobie z wessaniem okruszków z podłogi) lub szufelka automatyczna zbierająca liście i inne zanieczyszczenia w przedpokoju. Istnieje również możliwość dołączenia turboszczotki, która sprawdzi się przy czyszczeniu dywanów i chodników.

Cena odkurzacza centralnego uzależniona jest od systemu działania jednostki centralnej oraz wielkości domu (tu na cenę wpływa ilość gniazd i długość rur). Szacowany wydatek, przy wzięciu pod uwagę domu o powierzchni około 200 metrów kwadratowych, wah